pátek 28. prosince 2012

Kde se píše o Brazílii

Navazuji na seriál  "Pár linku..." a protože slunné Brazilské pláže jsou někde za horizontem života, mám tu alespoň několik odkazů, které mi uvízly v sítích při proplouváním vodami internetu.

Když jsem se před rokem díval na statistiky návštěv tohoto blogu, nejvíce lidí sem (možná omylem) zabloudilo pro hledání fráze práce v Brazílii. Myslím, že toho tu zas tolik nenašli. Já jsem jako účastník stáže neměl s legálností problémy a Veronikou jsme to řešili tak nějak ad-hoc.
Nyní mě proto zaujalo, že sem lidé hledající tuto frázi už příliš nemíří. Google zobrazuje mnoho dalších stránek, především pracovních agentur. Řekl bych, že díky setrvávající krizi a Brazilské rostoucí ekonomice, poptávka k cestě za hranice všedních dní vzrůstá. Článek na toto téma na ČT24 je zde. Také se mi líbilo několik článků o zkušenostech Čechů (a Slováků) s prací v Brazílii. Sleduji blog Světoběžíka, který se probíjí životem v Riu. Určitě si přečtěte článek o Slovenském hoteliérovi z Ria, případně krátký rozhovor s harmonikářem, tvářící se spíše jako PR pro stránku pracovní agentury anebo něco o stáži z Masarykovy univerzity.
A kdybyste toužili o něco více úřednické řeči, tak článek pro managery chtějící podnikat v Brazílii(en) shrnuje tipy víz atp. Například pro Španělsko byly zavedeny na jaře přísnější pravidla pro získání pracovního povolení, je asi zřejmé proč.
No a tak jako se někteří do Brazílie hrnou, tak někteří jsou zase radši, že odtamtud odešli. Třeba jako autorka článku blogu imigrantů.

Politiku nesleduji, ale občas něco přeletí přes nos. Protesty pro rovnoprávnější rozdělování zisků z ropy: bohaté státy netěží jen z faktu, že mají většinu průmyslu země, ale také z nerostného bohatství. Díky novým nalezištím poblíž pobřeží Rio de Janeira asi nebude muset o své ropné zajištění bát. Ovšem chudší státy zatím z tohoto faktu moc neměly, což by se mělo změnit.
Starší článek je o protestech agrarní strany, za rovnoprávné rozdělení půdy. Dlouhé lány sóji a kukuřice patřící jednomu velkému zemědělskému konglomerátu jsou další bolístkou Brazílie. A některá hnutí to chtějí změnit a žádají přerozdělení půdy. Na tomhle článku se mi přišla super ona úvodní fotka z Brasilie.
Co se týče korupce je na tom Brazílie hůře než Česká Republika. Tyto dva články uvádějí informace o korupčním případu, kdy někteří poslanci braly úplatky za přiznání podpory vládě. Tento případ je znám pod názvem mensalão a je z roku 2005, kdy tito poslanci hlasovali byli podpláceni a hlasovali pro vládu . K nejvyššímu soudu se dostal až v srpnu tohoto roku. A co k tomu říká veřejné mínění?
A něco o budoucnosti Brazílie z pohledu o rok zpět si můžete poslechnout v pořadu Třetí dimenze Českého rozhlasu - Kam míří Brazílie.

Ze zpráviček dodám. Asi jste postřehli, že zemřel Oscar Niemeyer ve věku 104 let. Apple se chystá na vstup na Brazilský trh, ale s ohledem na značku by to mohl mít v některých směrech komplikované.

A info z cest? O životě v São Paulu v rozhovoru se studentkou ekonomie v pořadu Světem křížem krážem Českého Rozhlasu. Z pořadů Českého Rozhlasu o světě určitě nelze nezmínit Sedmý světadíl a na podzim v něm uvedený světadíl Markéty Pilátové Z opačného břehu. Pro proniknutí za některými Brazilskými akcenty určitě stojí za přečtení či poslech. A pak rozhovor z Casablancy o cestě po Jižní Americe s několika návštěvami Brazílie.
A pár fotek z Ria. Případně proč jet do Brazílie teď hned s tipem na výlet do favely.

A něco z přírody. Fotky kajmanů. Koukněte se na záběry z Amazonie z ekologického pohledu - ekologický seriál Přidej se České Televize. A co tak rozhovor o indiánech s Mnislavem Zeleným?

1 komentář:

  1. Nice pictures! It's a pity the blog is not in English, at least a part of it, but nonetheless somehow I could understand it - Polish is similar to your mother tongue :-)

    OdpovědětVymazat