neděle 11. srpna 2013

Protesty v Brazílii

Chtěl jsem něco napsat o protestech, které se přelévaly Brazílií v průběhu června. Tedy něco napsat je v mém případě shrnutí pár článků (a to především sám pro sebe), vyskytujících se na internetu. I tak jsem se k tomu dostal tak nějak se zpožděním. Nu, co už.

Protesty začali začátkem července a v návaznosti na arabské jaro se jim začalo přezdívat brazilský podzim. Protesty byly namířeny proti vládě. Ani ne tak přímo současné, jako spíše poměrům v zemi - velká míra korupce, špatná úroveň státního školství a zdravotnictví a tak vůbec. Roznětkou bylo rozhodnutí o zvýšení cen lístků veřejné hromadné dopravy v São Paulu. Ve skutečnosti se jednalo o zvýšení ceny o cca 2 Kč. Ale obecná nálada a to, že pro některé pravidelně dojíždějící i to může být dost peněz (tak jak jsme to zažili mi, tak člověk platí za lístek při každém přestupu), nastartovaly občanské nepokoje. Zaujala mě jedna glosa, kde se zmiňovalo, že zvyšovaní jízdného bylo plánováno už na únor. To bylo také včas oznámeno. Ovšem od této myšlenky se v dané chvíli upustilo, aby to neovlivnilo inflaci (nebo tak něco). Toto zvýšení přišlo najednou a nečekaně. Takže lze spekulovat, že kdyby ke zvýšení ceny došlo v únoru, že by se tyto protesty nekonaly.
Ty se potom přelily do dalších měst po celé Brazílii. Většina z nich byla pokojná, ale všude se našlo několik agresorů, rozbíjejících okolí. Nejvíce se protestovalo ve velkých městech, kdy hlavním motorem byla střední třída.
Dost fotek a článků lze najít na webu BBC. Protesty v Sao Paulu, Rio de Janeiru, ale také třeba v Porto Alegre, v Riu a Brasilii a dalších místech. Co bylo zajímavé tak i v Novo Hamburgo. Pohled brazilských přátel byl ale poněkud skeptický, tak nějak český :), že se Novo Hamburgo přidává, jen aby ukázalo nějakou solidaritu a že se moc lidí nesešlo a o nic nejde.

Zpět ještě k tématům protestů. Velkým byla kritika korupce, zadlužování země, špatné zdravotnictví a školství. Tedy to veřejné. Soukromé je na (řekl bych) špičkové úrovni, ale je třeba mít hodně peněz. V tomhle ohledu byla příkladem pro mladé lidi, se kterými jsem se setkal, Kuba. Coby stát, kde je zdravotnictví na velmi dobré úrovni a zadarmo.
Dále pak je to kritika špatných investic veřejných prostředků - terčem se stala především výstavba fotbalových stadiónů pro mistrovství světa příští rok, kdy byl postaven například nový stadion v Brasilii, hlavním městě, které ale nemá prvoligový tým nebo v Manausu, který je na tom obdobně a hlavně je zahrabán někde daleko v džungli. Stejně jako velké investice nutné pro pořádání letních olympijských her v roce 2016.
Určitým způsobem napětí zvyšoval fakt, že se hrály fotbalové zápasy světového poháru, coby beta test stadionů a infrastruktury pro příští rok. Protestující s tím rozhodně nebyly v souladu. A nepomohlo ani prohlášení slavného Ronalda a ani Pelého, že světový pohár je velkou příležitostí pro Brazílii, jak se ukázat světu.

Po týdnu protestů, kdy média stála na straně politiků (velká média jsou vlastněna osobami napojenými na politiky), prezidentka
Dilma Rouseff slíbila reformy a uvidí se, jak se jí je podaří naplňovat.

Úvahy a rekce lze nalézt také na českých webech. Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu a podívejte na reportáž ČT či článek tamtéž.

Jsou to dva roky, kdy jsem v Brazílii pobýval, a už tehdy si hodně lidí, se kterými jsem se bavil, stěžovalo na předražené lístky MHD, vysoké daně a korupci. Mě se to zdálo mírně úsměvné, když lístek na MHD stál stejně jako v Brně, na stát vydělávali 4 měsíce, když u nás je to něco přes pět a s korupcí je to všude asi podobné, jen Brazílie je větší země a tak se jedná o větší sumy.
Ale to je pláč na špatném místě. Pobavil mě tenhle komiksový strip.


Žádné komentáře:

Okomentovat